Istota pomp i silników hydraulicznych w hydraulice siłowej

Hydraulika siłowa jest trudną dziedziną, szczególnie jeśli chodzi o diagnostykę i naprawę, dlatego zalecamy bardzo staranny wybór serwisu naprawy maszyn, który wykona dla nas te prace. Powierzenie pompy hydraulicznej lub silnika hydraulicznego niedoświadczonym osobom może być bardzo kosztowne i często nie do naprawienia.

Silniki i pompy hydrauliczne to jedne z najważniejszych elementów układu hydraulicznego danej maszyny. Są one odpowiedzialne za jego działanie i wydajność. Jeden błąd może spowodować całkowitą awarię całego układu. Z tego powodu tak ważne jest, aby w razie potrzeby zapewnić profesjonalny serwis hydrauliki siłowej.

Czym są pompy i silniki hydrauliczne?

Pompy hydrauliczne są sercem układów hydraulicznych. Dostarczają one energię cieczy niezbędną do wytworzenia energii mechanicznej w każdym układzie hydraulicznym. Pompy są napędzane silnikami elektrycznymi, silnikami spalinowymi lub turbinami parowymi i występują w wielu postaciach.

Rodzaj pompy używanej w układzie hydraulicznym zależy w dużej mierze od jego zastosowania. Najczęściej spotykane rodzaje pomp to pompy zębate, łopatkowe i tłokowe. Wszystkie one mają wiele wspólnych podstawowych elementów, takich jak koła zębate, wały i obudowy. Istnieją trzy główne typy pomp zębatych: zębata zewnętrzna, zębata wewnętrzna i zębata planetarna.

Podstawowym elementem silnika hydraulicznego jest jego wał mechaniczny, który przenosi moment obrotowy i ruch obrotowy. Silnik hydrauliczny składa się z obudowy, wału napędowego, rozdzielacza, zaworów sterujących, łożysk i uszczelek. W obu typach elementów hydraulicznych – silnikach i pompach hydraulicznych – niezbędne są również siłowniki. Mogą to być pojedyncze elementy lub połączone w blok.

Po pewnym czasie użytkowania silników hydraulicznych zużycie części roboczych powoduje pogorszenie ich parametrów. Dlatego należy przeprowadzać konserwację i przeglądy w odpowiednim czasie, aby poprawić ich wydajność roboczą i wydłużyć okres eksploatacji. Te prace konserwacyjne nazywane są „regeneracją silnika”.

Istota pomp i silników hydraulicznych w hydraulice siłowej

Istota pomp i silników hydraulicznych w hydraulice siłowej

Co to jest regeneracja pomp i silników hydraulicznych?

Najprościej mówiąc regeneracja silników hydraulicznych i pomp hydraulicznych to naprawa zużytych części i przywrócenie ich do stanu używalności.

Proces regeneracji można podzielić na kilka etapów: demontaż, czyszczenie i kontrola, odnowienie, montaż i uruchomienie próbne.

Właściwa konserwacja maszyny jest związana z odpowiednią naprawą i konserwacją napędu hydraulicznego. W przypadku uszkodzenia elementów hydraulicznych należy poświęcić czas na ich jak najszybszą naprawę lub wymianę.

Naprawa silników hydraulicznych, pomp i innych układów hydraulicznych jest wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy używają do tego tupu usług specjalnego sprzętu.

Naprawa i konserwacja układów hydraulicznych obejmuje także wymianę uszczelek i węży – części te często mogą być przyczyną problemów z działaniem maszyn z napędem hydraulicznym.

Istota pomp i silników hydraulicznych w hydraulice siłowej

Istota pomp i silników hydraulicznych w hydraulice siłowej

Regeneracja pomp i silników hydraulicznych ma wiele zalet

Na dzisiejszym rynku może być trudno uzasadnić koszt nowego elementu, gdy można uzyskać taką samą wydajność zregenerowanego elementu za mniej niż połowę ceny. Jedyna różnica polega na tym, że urządzenie regenerowane jest objęte gwarancją.

Regeneracja ma również zalety ekologiczne. Duża część odpadów w tym kraju składa się z wyrzuconych pomp i silników hydraulicznych. Gdy takie elementy są wysyłane do krajów trzeciego świata, po awarii nadal muszą być utylizowane. Do tego dochodzą koszty ich utylizacji w sposób przyjazny dla środowiska. Ponadto w większości urządzeń hydraulicznych znajdują się metale szlachetne, które można odzyskać poprzez odpowiednie testy i odbudowę.

Ważną zaletą procesu regeneracji hydrauliki siłowej są lepsze osiągi. Proces regeneracji pompy lub silnika zazwyczaj obejmuje modernizację w celu dostosowania go do najnowszych standardów projektowych i produkcyjnych.

Dzięki korzystaniu z usługi naprawy i regeneracji maszyn, firma ma mniej przestojów. W czasie, gdy pompa lub silnik hydrauliczny jest naprawiany, mamy szansę rozwiązać także inne problemy z nim związane.

Jak widać, zdecydowanie warto korzystać z usługi regeneracji pomp i silników hydraulicznych. Ważne jest, aby powierzyć tę pracę doświadczonemu serwisowi napraw – tylko wtedy mamy gwarancję wykonania usług na najwyższym poziomie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/