Tablet graficzny – czym się sugerować podczas zakupu

Tablet graficzny stanowi niezwykle ciekawe urządzenie, które pozwoli rozbudować wyobraźnie, a także rozwinąć umiejętności graficzne. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tabletu, z uwagi na zapotrzebowanie rosnące zapotrzebowanie na grafików. Jednak na rynku figuruje szeroka paleta tabletów graficznych, z których każdy posiada odmienne funkcje i możliwości. Czym zatem się kierować przy zakupie, a czego zdecydowanie unikać? Zapraszam do artykułu.

Tablet graficzny, z czym się rysu(je)

Tablet graficzny jest urządzeniem, które składa się z podkładki lub ekranu, oraz rysika, dzięki któremu przenosimy swoją wizję na ekran komputera lub smartfona. Urządzenie to może pozwolić na obserwowanie obrazu podczas czasu rzeczywistego, dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi — jedynie w przypadkach, gdy tablet nie jest jedynie podkładką. Zatem dzięki tabletowi graficznemu jesteśmy w stanie tworzyć ilustracje, które od razu zapisywane są w systemie komputera lub tabletu. Rysowanie jest wyjątkowo intuicyjne oraz wykrywa siłę nacisku pióra — natężenie jest zależne od modelu. Nacisk będzie miał wpływ na narzędzie, którym rysujemy, jeżeli wybraliśmy pędzel, to linie będą grubsze i twardsze. Natomiast im lżejszy nacisk, tym pociągnięcia będą miększe. W ten sposób graficy mają dostęp do rzeszy różnych funkcji i możliwości, przez co tworzone obrazy i grafiki mogą być dokładnie przygotowane. Rysik natomiast łączy się z komputerem za pomocą kabla — najczęściej USB — lub bezprzewodowo poprzez bluetooth. Tablet graficzny idealnie spisze się podczas tworzenia map, schematów, projektów architektonicznych, postaci w grach wideo, CAD, a także modeli w animacjach. Zatem jego zastosowanie idealnie sprawdzi się w rękach.:

  • Malarzy.
  • Grafików komputerowych.
  • Architektów.
  • Projektantów.
  • Animatorów.
  • Rysowników.
  • Mangaków.

Oczywiście tablet graficzny sprawdzi się również w rękach osoby, która niekoniecznie klasyfikuje się do powyższych zawodów. Urządzenie to jest niezwykle wszechstronne i zadowoli każdą kreatywną osobę, która wiąże swoją pracę z grafiką.

Czym się sugerować przy zakupie?

Tak jak już zostało wyjaśnione powyżej, tablet graficzny spisze się u każdego artysty, niezależnie od zawodu, a także stylu pracy. Nie oznacza to jednak, że każdy tablet graficzny jest taki sam. W artykule napomknąłem, że istnieją urządzenia ze wbudowanym wyświetlaczem, a także takie, które posiadają bezprzewodowe lub przewodowe pióra. Najistotniejsze parametry, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie to m.in.: proporcje, właściwości rysika, czułość nacisku, a także próbkowanie.

Rozmiar i rozdzielczość tabletu

Podczas zakupu tabletu graficznego, powinniśmy dobrać rozmiar urządzenia pod własne preferencje. Każdy będzie potrzebował innych wymiarów urządzenia, w zależności od wykonywanej pracy. Na rynku najczęściej spotykane są trzy modele.: A4, A5 oraz A6. Wybór odpowiedniego rozmiaru powinien zależeć od naszych gustów, aczkolwiek zaleca się na początku używanie tabletu graficznego w rozmiarze A4. Następnie sugeruje się, aby przechodzić na coraz to mniejszą powierzchnię, wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Istotny jest także dobór odpowiedniego ekranu do swojego monitora. Powierzchnia robocza tabletu, powinna odzwierciedlać proporcje monitora, ponieważ im większa dysproporcja, tym grafiki będą wyglądały gorzej. Natomiast jeżeli chodzi o rozdzielczość, to zawsze wybieraj urządzenia z najwyższą jakością. Im klasa wyświetlacza jest lepsza, tym praca staja płynniejsza i wygodniejsza.

Rysik

Zakup pióra jest istotną kwestią, ponieważ to od niego zależy jakość twoich obrazów. W pracy grafika liczy się precyzja, dlatego powinieneś się zdecydować na pióro z dużą dokładności – 0,5 mm lub 0,25 mm. Zasada działa dokładnie tak samo jak w przypadku wyświetlacza, czyli im większa dokładności, tym lepszy uzyskamy efekt. Przy zakupie przeanalizuj również stopień nacisku. Profesjonaliści, wykorzystując pióra o nacisku 8192 stopni, aczkolwiek do poprawnej i zadowalającej pracy wystarczą 1024 jednostki. Fundamentalnym aspektem przy zakupie pióra, jest także próbkowanie, czyli z jaką częstotliwością odczytywana jest obecna pozycja rysika. Na rynku standardem jest 200 PPS, – point per second.

Tablet graficzny — czy wiesz już wszystko?

Rekapitulując, tablet graficzny jest znakomitym urządzeniem poszerzającym wyobraźnie. Urządzenie to stanowi nierozłączny element grafików, kreślarzy, a także animatorów. Amatorzy obróbki grafiki, również znajdą w nim zastosowanie i poprawią komfort swojej pracy. Warto zatem poświęcić swój czas na przeanalizowanie modeli, które występują na rynku, żeby zakupić doskonały tablet. Należałoby jednak zaznaczyć, że jakość prezentowanych grafik, obrazów, a także ilustracji, zależy w głównej mierze od naszych umiejętności.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments