Z internetu mobilnego korzysta każdy kto ma internet w telefonie. Ponadto z technologii tej korzystamy, używając także innych urządzeń: PDA, przenośnego małego routerka albo modemu podłączanego do złącza USB
naszego komputera. Warto zatem przeczytać i dowiedzieć się kilku ciekawych informacji o tym czym jest ta technologia, jakie są jej zalety i kiedy warto się na nią zdecydować.
Największe zalety internetu mobilnego
Przenośność to największa zaleta tego rozwiązania – możemy korzystać z internetu mobilnego właściwie wszędzie. Większość ludzi na całej Ziemi ma dostęp do tego Internetu. Już przed rokiem 2010 połowa ludzi na naszej planecie była w zasięgu tej technologii. Ograniczeniem jest tutaj odległość, gdyż gdy nie będziemy w zasięgu sieci komórkowej to zostaniemy odcięci od Internetu. Innym plusem jest prostota użycia – to zazwyczaj włączenie routera, który nie wymaga specjalnej konfiguracji albo włożenie modemu do portu USB i instalacja oprogramowania klikając kilkukrotnie przycisk „Next”. Dzięki tej technologii zwiększyła się funkcjonalność serwisów www – dodano nowe funkcje w witrynach jak nawigacja głosowa lub sprawdzanie lokalizacji. Kolejną zaletą jest mnogość ofert u operatorów – dzięki konkurencji na rynku klienci mają pewność, że oferty będą tańsze i na wysokim poziomie. Można również do tego internetu wybrać dodatkowo urządzenie np. tablet, telefon lub laptopa – jest to także plus, gdyż w sumie zapłacimy mniej niż jakbyśmy wybrali osobne oferty u różnych operatorów.
Kiedy warto korzystać z internetu mobilnego?
Dzięki nakreślonym plusom w poprzednim akapicie można powiedzieć, iż każdy kto dużo podróżuje będzie zadowolony z tego rozwiązania. Myślę, iż nie warto wspominać o technologii 2G, gdyż jest to już przeszłość i mało internautów z niej korzysta. Osoby, które nie mają szczególnych wymagań co do szybkości łącza, gdyż internet mobilny 3G ma szybkość łącza około 5 megabitów na sekundę przy pobieraniu danych, zależnie od operatora. Z internetu 3G nie będą zadowolone osoby, które ściągają dużo plików „ważących” po kilka GB – pojedynczy plik ściąga się kilka godzin. Oczywiście są oferty z szybszym łączem i droższe ale to są oferty internetu mobilnego 4G (następnej generacji) – ta technologia dochodzi do 300 megabitów na sekundę przy pobieraniu danych ale średnia dla poszczególnych operatorów to około 30 megabitów na sekundę. Warto sprawdzić szybkości łącz u poszczególnych operatorów i cenę, aby wybrać dla siebie optymalną ofertę.
Limity transmisji internetu mobilnego
Oferty u operatorów telekomunikacyjnych mają narzucone limity wysyłania i odbierania danych w ciągu miesiąca. Po przekroczeniu limitu prędkość danych spada do kilkudziesięciu, kilkuset kilobajtów na sekundę – przy obecnym zaawansowaniu stron internetowych takiej prędkości prawie nie da się używać. Zazwyczaj limity u operatorów osiągają wartość 20, 30, 40, 50 GB itp. – w przeszłości były to o wiele mniejsze, kilkugigabajtowe wartości. Oczywiście są także oferty droższe – bez limitu pobierania i wysyłania danych w ciągu miesiąca.
Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl |
Miałam kiedyś taki Internet. Nie wystarczał mi, wiecznie musiałam czekać, aż znów będą liczyć mi nowe GB. Zrezygnowałam z takiego Internetu w zaciszu domowym. W telefonie niezbyt mi to przeszkadza.
Takie wyjście mi odpowiada ale nie w domowych pieleszach. W domowych pieleszach jak najbardziej wygrywa ogólnodostępne w domu WI-FI. W telefonach wygrywa transmisja danych ja bez niej nie wyobrażam sobie funkcjonowania.
Zalet korzystania z internetu mobilnego jest mnóstwo. Jest to przede wszystkim internet, który można i każdy ma w swoim telefonie. Ale do domu internet mobilny nie zdaje egzaminu. Przecież jak sama nazwa wskazuje to internet mobilny to czemu używać go jako stacjonarny?
ja uzywam bdi aero2 to zaleta jest jeszcze taka ze jest za darmo XD