Zmiany techniczne i technologiczne dokonywane są niemalże każdego dnia, dotykając każdej dziedziny naszego życia. Nie inaczej jest w obszarze telefonii komórkowej. W niniejszym artykule postaramy się sprawdzić czy ostatnie zmiany dotyczące kart SIM, dokładniej eSIM, można określić mianem ekologicznych rozwiązań.
Z czym wiąże się użytkowanie tradycyjnych kart SIM?
Karta SIM jest kartą mikroprocesową dysponującą modułem identyfikacji abonenta (SIM z ang. Subscriber Identity Module), która w pierwszej wersji miała wielkość karty kredytowej. Od 2012 roku funkcjonuje na rynku karta czwartej generacji tzw. nano SIM, która charakteryzuje się rozmiarem: 12,3 x 8,8 x 0,67 mm. Poczyniono znaczny postęp pod względem zmniejszenia zużycia plastiku na każdej sztuce w stosunku do wcześniejszej wersji, nie wspominając już o pierwowzorze. Czy jednak faktycznie zredukowano zużycie plastiku, zmniejszając rozmiar karty?. Niestety, pod względem ekologicznym nie ma to znaczenia, bo większość kart SIM ma otoczkę plastikową o wielkości zbliżonej do wspomnianej karty kredytowej. Będąc użytkownikiem jednej lub dwóch kart jednocześnie trudno zobaczyć skalę produkcji i odpadów związanych z tym, jakże małym elementem codziennego użytku. A jest spora, bo w ujęciu rocznym produkcja wynosiła nawet ponad 4,5 miliarda kart. Podejmowane są próby wykorzystywania plastiku z recyklingu, jednak jest to zbyt mała skala przy tak ogromnej produkcji. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się przejście na kartę eSIM.
Kilka słów o karcie eSIM
Karta eSIM (ang. embedded Subscriber Identity Module) to cyfrowa wersja karty składająca się z oprogramowania instalowanego na chipie eUICC (Embedded Universal Integrated Circuit Card) wbudowanym bezpośrednio w urządzenie. Instalacja profilu operatora eSIM na module urządzenia jest tożsame z włożeniem fizycznej karty do telefonu. Instalacja eSIM jest bardzo prosta, wymaga zeskanowania za pomocą telefonu specjalnego kodu QR dostarczonego przez operatora i postępowania zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie urządzenia. Wskazana procedura występuje u większości operatorów posiadających ten rodzaj karty. Zasadniczym elementem wyróżniającym cyfrowe rozwiązanie od fizycznego jest możliwość aktywacji karty na wielu urządzeniach jednocześnie, na przykład: telefonie, smartwatchu, czy tablecie. Ponadto w telefonie może być zainstalowanych kilka kart eSIM, nie tylko dwie, jak jest to możliwe w telefonach z opcją Dual Sim.
Jakie są korzyści ekologiczne ze stosowania eSIM?
Korzyścią ekologiczną cyfrowej karty nie jest jedynie brak utylizacji małego kawałka plastiku z pozłacanym elementem, jakim jest karta SIM. Należy w tym miejscu mieć na uwadze całą produkcję, łącznie z odpadem PCV, który powstaje tuż po umieszczeniu fizycznej karty w telefonie, koszty transportu kart od producenta do operatora, następnie od operatora do konsumenta (bez względu na to, czy odbiór dokonywany jest w punkcie obsługi, czy bezpośrednio od kuriera). Dodatkowo, w przypadku konieczności wymiany karty, jak podaje operator Otvarta, użytkownik otrzymuje cyfrowy kod. W związku z tym to rozwiązanie również nie generuje powstania dodatkowego śladu węglowego, ponadto pozwala użytkownikowi oszczędzić swój czas. Przejdźmy zatem z korzyści ekologicznych, z których skutków korzystają wszyscy, na korzyści indywidualne użytkownika karty eSIM.
Co ponad ekologię daje korzystanie z kart eSIM?
Wskazana wcześniej możliwość korzystania z tego samego numeru na różnych urządzeniach, typu telefon, smartwatch, czy tablet pozwala użytkownikowi na dużą swobodę. Nie ma bowiem konieczności zabierania ze sobą wszędzie telefonu. Nie chodzi tu o krótki zasięg z wykorzystaniem bluetooth, telefon może zostać w domu, a ze smartwatcha w pracy, czy na siłowni możemy komunikować się ze światem, niemalże jak z telefonu. Funkcja daje również możliwość współdzielenia internetu mobilnego między telefonem a tabletem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby szukania dodatkowej oferty na internet mobilny dla tabletu, czy korzystania z sieci zewnętrznych. Równie istotnym atutem jest bezpieczeństwo w przypadku kradzieży urządzenia. Karty cyfrowej nie da się tak prosto pozbyć, jak karty fizycznej. Brak kodu PIN uniemożliwia wprowadzanie zmian, co powoduje, że urządzenie będzie możliwe do zlokalizowania także po jego utracie.
Reasumując powyższe można śmiało uznać, że zastosowanie karty eSIM jest rozwiązaniem ekologicznym. Dodatkowym atutem ich wprowadzenia jest większa świadomość i otwartość firm na działania proekologiczne. Przykładem jest Otvarta, która już z końcem 2021 roku, jako pierwszy operator komórkowy MVNO w Polsce, wprowadziła karty eSIM. Zaraz po tym, czyli z początkiem roku 2022, uruchomiła program „eko SIEĆ”, którego efektem ma być zmniejszanie negatywnego wpływu działalności Otvarta na środowisko naturalne poprzez minimalizację śladu węglowego. Jak pokazują statystyki opcja karty eSIM staje się coraz powszechniejszym wyborem wśród klientów mimo, że aktualnie dotyczy najnowszych wersji aparatów: Apple, HAMMER, Huawei, OPPO, czy Samsung. Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości karty eSIM wyprą z rynku fizyczne karty. Zanim to jednak nastąpi, przed zakupem urządzenia, warto sprawdzić zarówno dostępność kart eSIM u operatora telefonii komórkowej np. w sieci Otvarta oraz dostępność modułu na kartę eSIM w urządzeniu, by cieszyć się wszystkimi udogodnieniami i propagować ekologiczne rozwiązania.