Jak wprowadzać dzieci w świat finansów

      1 komentarz do Jak wprowadzać dzieci w świat finansów

Jak wprowadzać dzieci w świat finansów – to pytanie prędzej czy później zadaje sobie każdy rodzic – widząc w jakim tempie dzieci pozbywają się pieniędzy. Czy to pieniądze otrzymane od rodziny na urodziny czy inne święta, czy drobne kwoty sprezentowane przez rodziców – potrafią rozpłynąć się u dzieci z prędkością światła. Zawsze znajdą coś co koniecznie muszą mieć. Ewentualnie – co zobaczyli w reklamie, która twardo wmawia im – że bez danej zabawki czy przedmiotu – nie będą miały koleżanek lub świetnej zabawy.
Więc jak przekazać dzieciom szacunek do pieniędzy i jak wprowadzić je w świat finansów?

 

Pieniądze oczami dziecka

Jeśli masz kilkulatka w domu – i chcesz wiedzieć co wie na temat pieniędzy porozmawiaj z nim. Dowiedz się – czy wie skąd biorą się pieniądze.Jest bardzo prawdopodobne – że usłyszysz iż pieniądze dostaje się z banku czy też bankomatu. Podchodzisz do ściany, wkładasz kartę, wyjmujesz pieniądze. Dokładnie tyle widzą dzieci – i jeśli nie wytłumaczysz im faktycznych źródeł Waszych pieniędzy – na tym etapie może zatrzymać się przez kilka następnych lat. Tyle widzi i naprawdę nie jest w stanie zrozumieć – dlaczego nie możesz kupić mu kolejnej zabawki – skoro wystarczy tylko podejść do banku – i je stamtąd wyciągnąć.

Rozmowa – najlepsza droga do wiedzy o świecie pieniądza

Pieniądze w wielu rodzinach dalej są tematem tabu. Wielu rodziców w ogóle nie rozmawia z dziećmi o tym ile zarabiają, jak wyceniana jest ich godzina pracy, jakim majątkiem dysponują, czy jakie rachunki płacą i za co.Więc jak dziecko ma uzyskać podstawową wiedzę z zakresu finansów osobistych? W szkole edukacja finansowa dzieci kończy się w III klasie szkoły podstawowej. Od dzieci wymagana jest umiejętność rozróżniania pieniędzy i operowania nimi. Natomiast to skąd się biorą i jak się je zarabia to często wielka niewiadoma dla dziecka.
Dlatego jeśli chcesz by Twoje dziecko o finansach wiedziało trochę więcej niż jak wyglądają pieniądze – rozmawiaj z dzieckiem.Nie zbywaj go – gdy będzie chciało wiedzieć skąd Wasza rodzina ma pieniądze. Bez ogródek powiedz – że za poświęcony przez rodziców czas na pracę – otrzymujecie wynagrodzenie – które potem wydajecie.

Budżet domowy rodziny

Nawet jeśli nie prowadzicie budżetu domowego – na pewno orientujecie się – jakie rachunki musicie płacić i za co. Dziecko powinno wiedzieć – że pieniądze z pracy musicie przekazać dalej – w zamian za korzystanie z ciepłej czy zimnej wody w kranie, czy możliwość oglądania animowanek w telewizorze.

Dobrze jest także bardziej wizualnie uzmysłowić dzieciom ile zarabiacie i jakie rachunki płacicie. Aby tego dokonać – po wypłacie z pracy – wypłać całe miesięczne wynagrodzenie i pokaż dziecku tą kupkę pieniędzy.Następnie zacznij ja rozdzielać na miesięczne wydatki, które musicie opłacić jako rodzina. Typu:

  • czynsz
  • opłaty za prąd
  • opłaty za wodę
  • opłaty za telewizję
  • rachunki za telefony
  • pieniądze na żywność
  • obiady w szkole
  • opłaty za dodatkowe zajęcia itp

Prawdopodobnie każdemu dziecku mina zrzędnie – gdy zobaczy ile pieniędzy zostało na przyjemności, rozrywki i zabawki dla dziecka.Jednak z drugiej strony – łatwiej mu będzie zrozumieć – dlaczego rodzice nie mogą kupić sobie lub jemu wszystkiego o czym marzą.

Kieszonkowe – skuteczne narzędzie nauki finansów

Jeśli Twoje dziecko rozpoczęło już naukę w szkole i zna wartość pieniędzy – najwyższy czas na wprowadzenie kieszonkowego. Jest to idealne narzędzie do przekazania podstawowych zasad z zakresu finansów osobistych. Jednak – aby z kieszonkowego płynęła jakakolwiek nauka – muszą być przestrzegane pewne zasady.Jedna z nich to ścisłe określenie – jakie rzeczy dziecko w ramach kieszonkowego finansuje sobie samo. Jeśli wybierze słodycze – rodzic nie ma prawa dokupować mu cukierków i batoników w chwili – gdy pieniądze mu się skończą.Dziecko musi zrozumieć – że dana kwota jest na dany czas – np: tydzień. I jeśli ją wyda jednego dnia, przez pozostałe nie będzie miało za co robić zakupów.
Natomiast dla rodzica najważniejszą zasadą w edukacji finansowej dzieci powinna być konsekwencja i pozwolenie na popełnianie błędów przez dzieci. Dzięki nim dzieci uczą się na własnej skórze jak obchodzić się z pieniędzmi. A przez to coraz głębiej wchodzą w świat pieniądza i coraz lepiej się w nim odnajdują

 

Chcesz nauczyć dzieci obchodzenia się z pieniędzmi
W takim razie zapraszamy na blog o finansach dzieci i ich rodziców Mamonik.pl
Daj ocenę (5 / 1)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marta
Gość
Marta
Daj ocenę :
     

Zależy jakie dziecko mamy w domu. Kilkulatek zrozumie skąd się biorą pieniądze? No dobrze i jemu trzeba wypłacać kieszonkowe. Tak, myślę, że kieszonkowe to dobry pomysł na wprowadzenie dziecka w świat finansów. Sama jeszcze dzieci nie mam i nie zamierzam mieć, ale gdybym miała też bym mu/jej dawała. Oczywiście kiedy podrośnie. Posiadanie własnego kieszonkowego uczy dziecko rozporządania ”swoim”budżetem.