Jedna kuracja, wiele zastosowań – czym jest mezoterapia igłowa?

O mezoterapii igłowej można czasami przeczytać lub usłyszeć, że to kuracja o wielokierunkowym działaniu. Pytanie jednak, z czego konkretnie wynika wspomniana wszechstronność? I przede wszystkim – jakiego rodzaju niedoskonałości pozwala zredukować ten zabieg z zakresu medycyny estetycznej?

Jedna kuracja, wiele zastosowań – czym jest mezoterapia igłowa?

W przypadku mezoterapii igłowej nie mamy do czynienia z zastosowaniem nowoczesnej aparatury kosmetologicznej. Pisząc w dużym skrócie, ten zabieg polega po prostu na wstrzykiwaniu w skórę substancji o działaniu pielęgnacyjnym bądź leczniczym. W tym celu używa się zarówno cienkiej igły (o długości od 0,5 do 1,5 cm), jak i preparatu ze składnikami odżywczymi. A znaczenie ma tutaj nie tylko precyzja kosmetologa przeprowadzającego zabieg, ale też rodzaj zastosowanego kosmetyku. Do wykonania mezoterapii igłowej można bowiem użyć różnych ampułek, które wykazują konkretne właściwości, np. nawilżające i uelastyczniające skórę.

Na zmarszczki, tkankę tłuszczową, problemy z łysieniem…

W pewnym uproszczeniu można napisać, że sekret mezoterapii igłowej tkwi w różnorodnych preparatach, których używa się do przeprowadzenia tego zabiegu. Do wyboru są m.in. ampułki zawierające mniejszą bądź większą ilość kwasu hialuronowego. Oprócz tego, w składzie omawianych preparatów mogą się znaleźć: witaminy, sole mineralne czy antyoksydanty. Dzięki temu mezoterapia igłowa sprawdza się przy redukowaniu różnych defektów urody. Często przeprowadza się ją w celu zniwelowania widocznych objawów starzenia się skóry, np. zmarszczek, utraty jędrności i nawilżenia, pękniętych naczynek czy cieni pod oczami. To jednak nie jedyne zastosowanie mezoterapii igłowej…

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ta kuracja pozwala również na walkę ze zlokalizowanym miejscowo nadmiarem tkanki tłuszczowej. W takich okolicznościach stosuje się ampułkę, która zawiera fosfatydycholinę. Ten składnik przyczynia się do rozerwania komórek tłuszczowych, a w konsekwencji – do ich wydalenia z organizmu. Ponadto, na mezoterapię igłową decydują się nawet osoby, które mają problemy z łysieniem. Wtedy kosmetolog może sięgnąć po preparat z argininą, glutaminą, glicyną, cysteiną oraz witaminami z grupy B. Wprowadzenie takiej ampułki w skórę głowy nie tylko stymuluje szybszy wzrost włosów, ale też wzmacnia już te istniejące oraz wpływa na głębokie nawilżenie i odżywienie całego obszaru zabiegowego.

Ważne informacje na temat mezoterapii

W związku z tym, że mezoterapia igłowa jest zabiegiem iniekcyjnym, przed wyborem tej kuracji należy poznać najważniejsze informacje na jej temat. Chodzi tutaj w szczególności o zalecenia oraz przeciwwskazania do zabiegu. W pierwszym przypadku kluczowe jest zapoznanie się z przewidywanym programem terapii, czyli liczbą oraz częstotliwością spotkań w gabinecie. Ponadto, w czasie trwania kuracji należy pamiętać o tym, aby unikać skupisk bakterii (w dniu zabiegu) oraz zrezygnować z sauny, basenu czy nadmiernej aktywności fizycznej. Kluczowa jest również odpowiednia fotoprotekcja skóry. Bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne, obszar zabiegowy powinien być chroniony za pomocą preparatów z wysokim filtrem SPF.

Mezoterapia igłowa to także zabieg, który może zostać przeprowadzony wyłącznie po stwierdzeniu, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. „Przeszkody”, które należy wykluczyć jeszcze przed przystąpieniem do kuracji, to m.in. stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik), skłonność do bliznowacenia, przyjmowanie leków rozrzedzających krew (antykoagulantów), niewyrównana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, alergie czy epilepsja. Ponadto, mezoterapia igłowa nie jest przeprowadzana u kobiet w ciąży bądź w okresie laktacji.

Co zrobić, aby zachować na dłużej osiągnięte efekty?

Trudno jednoznacznie wskazać, przez jak długi czas będą się utrzymywały efekty mezoterapii igłowej. Wiele zależy zarówno od rodzaju niwelowanych niedoskonałości czy stopnia ich zaawansowania, jak i od postępowania osoby, która skorzysta z tej kuracji. Niemniej, stosowanie się do zaleceń kosmetologa z pewnością pozwoli na wydłużenie czasu utrzymywania się rezultatów serii zabiegów. Duże znaczenie ma m.in. odpowiednia pielęgnacja skóry w warunkach domowych. Warto sięgnąć po wysokiej jakości preparaty kosmetyczne, które są tworzone na bazie naturalnych składników. Oprócz tego, na wygląd skóry wpływa ogólna kondycja organizmu. Dlatego w walce z różnymi niedoskonałości ciała niezbędne jest nie tylko wprowadzenie diety bogatej w witaminy, ale też spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu.

mezoterapia igłowa

mezoterapia igłowa

Warto także pamiętać o tym, że w przypadku mezoterapii igłowej istnieje możliwość wykonania tzw. zabiegu przypominającego. Jednorazowe, dodatkowe spotkanie, przeprowadzone np. pół roku po zakończeniu całej terapii, zapewni dłuższe utrzymanie się osiągniętych efektów.

Źródło: Qclinique.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments