Rola szelek dla psa w procesie szkolenia z posłuszeństwa

Rola szelek dla psa – Szkolenie z posłuszeństwa zalecane jest każdemu właścicielowi, któremu zależy na dobrej relacji ze swoim psem. Pies poddawany szkoleniu to niekoniecznie osobnik wykazujący jakieś poważniejsze problemy behawioralne. Podpowiadamy, jaka jest rola szelek dla psa podczas tego procesu.

Rola szelek dla psa w procesie szkolenia z posłuszeństwa

Żeby nasz pies nie sprawiał problemów w codziennym życiu, potrzebujemy w gruncie rzeczy niewiele. Zwykle, dla statystycznego posiadacza szczekającego czworonoga, najważniejsze jest jego socjalne zachowanie, wykonywanie podstawowych komend, nie sprawianie kłopotów w domu i na spacerach oraz bycie bezkonfliktowym w stosunku do innych zwierząt. Zdarzają się psy, które z natury swej bardzo szybko uczą się powyższych zachowań samodzielnie. Znaczna część właścicieli psów potrzebuje jednak wsparcia, by ich pupil osiągnął wyższy stopień wtajemniczenia i stał się zwierzęciem bezproblemowym.

Szelki dla psa wykorzystywane podczas tresury

Istnieje bardzo wiele metodyk wśród specjalistów szkolących psy. Używają oni różnych sposobów, by nauczyć je adekwatnego zachowania bądź wyeliminować działania niepożądane. Wspomagają się oni często dodatkowym wyposażeniem, wśród którego znajdziemy specjalne szelki szkoleniowe. Są to szelki, które m.in. zapobiegają ciągnięciu przez psa na smyczy. W momencie wystąpienia tego zjawiska system pasków powoduje uczucie dyskomfortu w okolicach szyjnych, co sprawia, że pies stopniowo przestaje to robić. Tzw. szelki zaciskowe nieznacznie wpijają się i obcierają pachy, co zmniejsza możliwości motoryczne psa. Tym samym szybko uczy się on, że takie zachowanie nie prowadzi do niczego dobrego, gdyż ogranicza mu ono ruchy i uniemożliwia dalszy spacer. Szelki treningowe najczęściej wykonane są z wytrzymałego nylonu, posiadają regulację długości, dzięki której można dokładnie dopasować je do wielkości naszego psa. Poza sytuacją treningową szelki są doskonałe w przypadku psów, które na smyczy nie ciągną bądź też u małych ras. U psa z założonymi szelkami siła ciągnięcia skierowana jest na klatkę piersiową i ramiona, a nie bezpośrednio na jego szyję. Jakiekolwiek szarpnięcia psa nie zagrażają jego kręgosłupowi, a ciężar rozkłada się równomiernie na cały tułów.

Żeby jednak samodzielnie korzystać z szelek treningowych, powinniśmy poradzić się specjalisty, gdyż żadne dodatkowe akcesoria nie zastąpią nam udanej relacji z psem opartej na jasnej i czytelnej dla zwierzaka komunikacji. Rozwiązanie takie z powodzeniem może być stosowane przez każdego zwykłego właściciela psa, który nie radzi sobie z problemem ciągnięcia na smyczy. Szelki dla psa są odpowiednie nawet dla osób drobnych czy starszych, które mogą mieć mniej siły na ujarzmienie ciągnącego psa. Miejmy również na uwadze powody, dla których nasz pies tak chętnie ciągnie na smyczy. Zwykle jest to znaczna niecierpliwość i chęć szybszego dotarcia do celu. Celem może być park, wybieg, las, inne psy w zasięgu wzroku, znana psu osoba wyłaniająca się zza rogu bądź jakikolwiek inny bodziec, który wywołuje podekscytowanie. Znając przyczyny niewłaściwego zachowania naszego czworonoga łatwiej nam będzie wyeliminować ich źródło.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi http://www.zoologiczny.eu/ .

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o