Agencja Pracy Tymczasowej Barwice Zadzwoń 790666593

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji jest podstawowym celem firm, których kierowcy wykonują usługi transportu międzynarodowego na obszarze tego państwa. Zgodnie z ustawą Loi Macron oraz wdrożonym dekretem nr. 2016-418, francuskie wynagrodzenie minimalne dla delegowanych kierowców ciężarówek wyszczególnione stało w określonych regulacjach.

Agencja Pracy Tymczasowej Dębno Zadzwoń 790666593

Konieczność wypłacania ustalonej ceny za każdą godzinę pracy wpływa na kursy pracownicze naszych firm transportowych postępujących we Francji, a też wymaga pewne obowiązki administracyjne na pracodawcach organizujących podróże służbowe swoich gości.

Zamów pracowników wejdź na Agencja Pracy Tymczasowej

Obowiązki administracyjne

Przedsiębiorstwa transportowe zobowiązane są do określenia swojego obywatela na placu Francji, we każdych możliwych przypadkach delegowania. Dotyczy to zarówno kabotażu, jak również przewozu dwustronnego. Człowiek tego standardu winny jest zbyt reprezentowanie biura we Francji, a też dostarczanie wymaganej dokumentacji.

Firma transportowa musi same wypełnić dla wszystkiego delegowanego kierowcy ciężarówki odpowiednie zaświadczenie o fakcie delegowania. Wymogiem administracyjnym jest wyjątkowo prowadzenie ewidencji czasu pracy prowadzonej na terytorium Francji. Kierowca ciężarówki powinien trzymać zaświadczenie o delegowaniu w pojeździe, wraz z listem potwierdzającym zawarcie umowy o pracę.

Zasady rozliczenia

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji obejmuje wyznaczenie godzin roli w porządek dobry z ważnymi na obszarze tego państwa zasadami. Powinno uwzględniać godziny równoważne oraz nadliczbowe, wypłacane z zdrowym dodatkiem według obowiązującej stawki. Od stycznia 2019 roku, stawka płaca minimalna we Francji zwiększyła się i teraz wynosi 10,03 euro za godzinę. W rozliczeniu należy także uwzględnić godzina pracy tzw. amplitudy, która wyznacza okres między odpoczynkami pracownika.

Agencja Pracy Tymczasowej Dębno Zadzwoń 790666593

Wskazane jest również wyznaczenie dni urlopu oraz innych wolnych dni, włącznie z kierującymi się do nich wynagrodzeniami. Obowiązek rozliczania płacy minimalnej we Francji nie dotyczy przewoźników, którzy powodują jedynie przejazdy tranzytowe.

Płaca minimalna i prawo unijne

Zgodnie z podstawowymi przepisami, składniki wynagrodzenia oraz różne dodatki uwzględnione w państwowym układzie zbiorowym dotyczą również delegowanych pracowników francuskich. Regulacje te nie są tożsame z przepisami prawa unijnego, jednak podlegają weryfikacji w sukcesie przeprowadzania kontroli przez francuską Państwową Inspekcję Pracy.

Francuskie służby kontrolne wymagają honorowania krajowych przepisów, nawet jeśli sprzeciwiają się temu aparaty unijne. Płaca minimalna płynąca z planu zbiorowego może kiedyś uczyć nie tylko minimalną stawkę godzinową, lecz też dodatek stażowy (zależny od długości akcji oraz stanowiący do 8 proc.), dodatek z terminu pracy porą nocną, wszelkie dodatki z terminu roli w prawdziwa i niedziele oraz cen z tytułu podróży służbowych, naliczane za każdy dzień z pomieszczeniem oraz dwoma posiłkami.

Konsultacja techniczna

Źródło artykułu Rozliczenie płacy minimalnej we Francji

 

Agencja Pracy Tymczasowej Dębno Zadzwoń 790666593

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o