Dentysta Chojna

      Brak komentarzy do Dentysta Chojna

Odsłonięte szyjki zębowe to typowy problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem groźnych chorób, i w wyniku nawet utratą zębów. Niezależnie od uwagi tej choroby, należy się nią zdobyć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Czaplinek

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „zatrzymywania się” lub i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na dobę, ale proces obecny istnieje nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn zapewne żyć znacznie, choć najczęstsze z nich więc wiek pacjenta, a jeszcze nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Zapoznawanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często też higiena. Zarówno ta zła (niedoczyszczanie zębów, zbierający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w rezultacie odkładania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” lub i „ruszanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego powodu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie wyróżnia się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy rozwijają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a dodatkowo na lekki i nieprzyjemny smak a na kontakt to szczególny objaw obnażonych szyjek zębowych. Znajduje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o ostrym smaku i temperaturze, kiedy także w kontakcie z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest ciężkie, jest się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta część jest głupsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od przyczyny powstania problemu, a również od zaawansowania choroby. Zazwyczaj rozpoczyna się jednak od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to początkowe poziomy w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi kształtuje się w gabinecie stomatologicznym w planie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie powtarza się je co pół roku.

Pomocna zapewne stanowić zarówno zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych wykorzystuje się miękkich szczoteczek. Ważna jest i technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w stylu od dziąsła) Daleko jest wykorzystywać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie dopuszczają do zawieszania się osadu nazębnego.

Dentysta Czaplinek

Warto wyposażyć się i w znaczące preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i nowego, a jeszcze słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami potrzebne jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe oddaje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest jedynym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Czaplinek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o